– Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck odznaczył pana Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi RFN za wieloletnie, konsekwentne i niestrudzone zaangażowanie na rzecz dobrych stosunków polsko-niemieckich oraz na rzecz wzmacniania procesów integracji europejskiej. Zasługi te dotyczą zarówno pańskiej działalności na płaszczyźnie naukowej i akademickiej, jak i na płaszczyźnie współpracy politycznej – tymi słowy Cornelia Pieper zwróciła się do prof. Edmunda Wittbrodta.
Konsul generalna wskazała między innymi, iż prof. Wittbrodt pełnił wiele ważnych funkcji publicznych: był rektorem PG, wieloletnim senatorem RP (1997–2015), ministrem edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka oraz czynnym politykiem zaangażowanym w sprawy Europy.
Jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej był członkiem Konwentu ds. Przyszłości Europy wypracowującego Traktat lizboński. Przez dziesięć lat był przewodniczącym Komisji Spraw Unii Europejskiej. Współpracował z wieloma parlamentarzystami niemieckimi, w tym z Guntherem Krichbaumem, który wystąpił z inicjatywą przyznania prof. Wittbrodtowi Wielkiego Krzyża Zasługi Orderu Zasługi RFN.
Była przewodnicząca Bundestagu Rita Süssmuth również podkreśliła wagę działań prof. Wittbrodta na rzecz budowania i umacniania stosunków polsko-niemieckich.
– Chcę zaznaczyć, że nie jest czymś oczywistym, iż inżynier i specjalista z zakresu budowy maszyn, który tu w Gdańsku ukończył studia, a następnie był dziekanem i rektorem Politechniki Gdańskiej, w tak wielkim stopniu angażuje się w rozwój współpracy polsko-niemieckiej i niemiecko-polskiej – oznajmiła Rita Süssmuth. – To szczególnie ważne, że współpraca ta funkcjonuje na płaszczyźnie uniwersytetów.
– Panie profesorze. Angażował się pan w prace Trójkąta Weimarskiego, w wiele wspaniałych projektów naukowych, zwłaszcza w kooperacji z Uniwersytetem w Karlsruhe. W ostatnich latach wszyscy na tym skorzystaliśmy, trzeba więc wzmacniać wypracowane już efekty – kontynuowała przewodnicząca. – Dokonaliśmy kroku, którego niektórzy się obawiali, czyli połączenia wymiaru naukowego naszej współpracy z aspektem politycznym, zarówno w sensie aktywnym, jak kontemplacyjnym.
Odznaczony gorąco podziękował za obie laudacje, a zebranym za obecność.
– Mam trzy powody do radości. Cieszę się, że tylu wspaniałych gości uczestniczyło w wyjątkowej dla mnie uroczystości. Drugi powód do radości to wspomniana przez panią konsul 25. rocznica polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wszyscy wiemy, jak trudno jest budować dobre sąsiedztwo, szczególnie gdy mamy skomplikowaną, wręcz zawiłą sytuację historyczną. Można powiedzieć, że to jest proces na dziesięciolecia. Ale nam się udało. Wiele ważnych wydarzeń się na ten sukces złożyło (…). Trzeci powód związany jest z faktem, że dzisiejsze spotkanie odbywa się w Gdańsku. To specyficzne miasto, w którym relacje polsko-niemieckie były złożone – zaakcentował prof. Edmund Wittbrodt.
Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec to jedyny order Republiki Federalnej Niemiec nadawany przez władze federalne. Otrzymali go m.in. Elżbieta II, Benedykt XVI, Charles de Gaulle, a z Polaków Adam Hanuszkiewicz i ks. Stanisław Bogdanowicz. Krzyż przyznawany jest od roku 1951. W uroczystości wręczenia Krzyża prof. Edmundowi Wittbrodtowi udział wzięło wielu znamienitych gości. Począwszy od dumnej rodziny Profesora, poprzez władze i profesorów Politechniki Gdańskiej, ministrów, parlamentarzów oraz prezesów znanych firm i instytucji z Pomorza.
Zdjęcia można pobrać ze strony pg.edu.pl, fot. K. Krzempek/PG
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wielki-krzyz-zaslugi-orderu-zaslugi-rfn-dla-prof-wittbrodta